Sunday, April 19, 2015
   
Text Size

Site Search

Valentine V-Kids Wrestling Results from Atkinson 2-28-15

The Valentine V-Kids wrestled at the Atkinson Tournament on February 28th, 2015. Below are results:

Louden Grooms - 1st Place

Tristin Grooms - 1st Place

Ashton Lurz - 1st Place

James Brown - 2nd Place

Drake Janssen - 2nd Place

Logan Mayhew - 2nd Place

Ashton Dehart - 3rd Place

Matt Gibson - 3rd Place

Jed Vanderwey - 3rd Place

Jekhi Williams - 3rd Place

Tyler Harp - 3rd Place

Austin Harp - 4th Place

Sean Shepler - 4th Place

 

Local High School Basketball Scores, Friday, February 27, 2015

There was lots of basketball action on Friday night. In girls basketball, district finals took place. Below are select scores:

NEBRASKA GIRLS BASKETBALL

District Tournament Finals

B-6 Tournament

Scottsbluff 40, Sidney 36

District C1-4

Norfolk Catholic 49, West Point-Beemer 30

District C1-5

Kearney Catholic 50, Central City 29

District C1-6

Chadron 46, Ainsworth 39

District C2-4

Crofton 65, Plainview 19

District C2-6

North Platte St. Patrick's 51, Hemingford 49

District D1-4

St. Mary's 66, South Loup 17

District D2-2

Wynot 53, Stuart 52

District D2-3

Giltner 51, Spalding/Spalding Academy 40

District D2-4

Sandhills/Thedford 50, Bertrand 43

District D2-5

Mullen 46, Wauneta-Palisade 30

District D2-6

Crawford 49, Leyton 42

 

In South Dakota Boys Basketball, select scores are as follows:

New Underwood 66, Jones County 61

Philip 90, Kadoka Area 45

Red Cloud 81, St. Francis Indian 56

White River 93, Lyman 53

 

 

Cody-Kilgore Cowboys Advance to District Basketball

The Cody-Kilgore Cowbos defeated the Sioux County Warriors 51-48 on Thursday, February 6th in the D2-12 Subdistrict Basketball Tournament. They will travel to Hyannis to play Minatare in District Basketball Action on Tuesday, March 3rd. Tipoff will be at 6 pm Mountain Time / 7 pm Central and will be aired on KVSH Radio and kvsh.com.

Other Subdistrict scores from Thursday:

BOYS BASKETBALL

C1-10 Subdistrict Tournament
Finals
Gothenburg 59, Cozad 42

C1-11 Subdistrict Tournament
Finals
Ainsworth 54, O'Neill 46

C1-12 Subdistrict Tournament
Finals
Chadron 59, Chase County 43

D2-9 Subdistrict Tournament
Finals
Paxton 49, Mullen 43

D2-12 Subdistrict Tournament
Finals
Cody-Kilgore 51, Sioux County 48

   

Cody-Kilgore Moves on in Subdistrict Basketball

Cody-Kilgore played hard and defeated Crawford last night in Boys Basketball, 57-49. They'll advanced to play Sioux County on Thursday at 7 pm CT. That game will be broadcast on KVSH and kvsh.com.

 

Other Select Nebraska Boys Basketball Scores:

C1-10 Subdistrict Tournament

Semifinal

Cozad 65, Kearney Catholic 53

Gothenburg 60, Minden 36

 

C1-11 Subdistrict Tournament

Semifinal

Ainsworth 62, Broken Bow 43

O'Neill 45, Ord 30

 

C1-12 Subdistrict Tournament

Semifinal

Chadron 59, Mitchell 26

Chase County 56, Ogallala 35

 

D2-7 Subdistrict Tournament

Semifinal

Anselmo-Merna 65, Stapleton 38

Pleasanton 62, Sandhills/Thedford 59

 

D2-9 Subdistrict Tournament

Semifinal

Mullen 57, Arthur County 18

Paxton 68, Hyannis 26

 

D2-12 Subdistrict Tournament

Semifinal

Cody-Kilgore 57, Crawford 49

Sioux County 69, Hay Springs 39

 

 

 

 

Local High School Basketball Scores February 23, 2015

Valentine battled it out against Broken Bow in the first round of C1-11 Subdistrict Basketball action on Monday night, but were unable to pull off a win, falling 54-44. Other scores are as follows:

NE BOYS BASKETBALL

C1-11 Subdistrict Tournament

First Round

Broken Bow 54, Valentine 44

 

C1-12 Subdistrict Tournament

First Round

Ogallala 60, Gordon/Rushville 59

 

D1-7 Subdistrict Tournament

First Round

North Central 51, CWC 33

 

D2-7 Subdistrict Tournament

First Round

Stapleton 69, Sumner-Eddyville-Miller 49

 

D2-9 Subdistrict Tournament

First Round

Hyannis 50, McPherson County 44

 

SD BOYS BASKETBALL

Winner 83, Crow Creek 56

SD GIRLS BASKETBALL

District 13B

Stanley County 51, Kadoka Area 22

 

White River 81, Crazy Horse 24

   

Page 3 of 35