";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Tuesday, August 30, 2016
   
Text Size

Site Search

SD High School Football Scores

By The Associated Press
Aberdeen Roncalli 35, Redfield/Doland 0
Alcester-Hudson 28, Viborg-Hurley 0
Andes Central/Dakota Christian 32, Tripp-Delmont/Armour 16
Arlington/Lake Preston 27, Elkton-Lake Benton 16
Baltic 42, Howard 8
Bon Homme 46, Miller 27
Bridgewater-Emery/Ethan 28, Beresford 14
Britton-Hecla 40, Waverly-South Shore 26
Canistota 42, Dell Rapids St. Mary 6
Canton 31, Vermillion 7
Castlewood/Estelline 22, Oldham-Ramona/Rutland 6
Chamberlain 70, Crow Creek 0
Chester 55, Garretson 20
Cheyenne-Eagle Butte 30, Bennett County 14
Corsica/Stickney 16, Colome 14
Crawford, Neb. 44, Edgemont 0
Dakota Hills 30, Tri-State 14
Dakota Valley 21, West Central 6
DeSmet 38, Deubrook 20
Deuel 42, Great Plains Lutheran 26
Gayville-Volin 24, Burke/South Central 8
Gregory 36, Hanson 6
Groton Area 55, Oakes, N.D. 13
Hamlin 30, Florence/Henry 8
Harding County 46, Faith 0
Huron 35, Douglas 0
Ipswich/Edmunds Central 36, McLaughlin 0
Kimball/White Lake 37, Wall 0
Langford 65, Northwestern 20
Lemmon/McIntosh 8, Bowman County, N.D. 6
Leola/Frederick 18, Herreid/Selby Area 14
Madison 35, Dell Rapids 6
Milbank Area 38, Flandreau 15
Mt. Vernon/Plankinton 59, Menno-Marion 8
New Underwood 36, Kadoka Area 0
Newcastle, Wyo. 48, Custer 2
Philip 54, Rapid City Christian 0
Potter County 26, Stanley County 21
Scotland 25, Avon 12
Sioux Falls Christian 29, McCook Central/Montrose 0
Sioux Falls O'Gorman 19, Rapid City Central 0
Sioux Falls Roosevelt 27, Aberdeen Central 7
Sully Buttes 36, Faulkton 14
Tea Area 20, Parkston 0
Todd County 16, Pine Ridge 8
Tri-Valley 34, Elk Point-Jefferson 21
Upton, Wyo. 56, Lead-Deadwood 0
Warner 47, Eureka/Bowdle 0
Watertown 20, Pierre 7
Webster 38, Clark/Willow Lake 0
Winner 46, Mobridge-Pollock 0
Wolsey-Wessington 46, Platte-Geddes 0
Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 40, Sunshine Bible Academy 0
Yankton 29, Brookings 28

 

NE High School Football Scores

By The Associated Press
Football
Ainsworth 46, Ravenna 24
Alliance 31, Chadron 14
Alma 47, Dundy County-Stratton 14
Ansley-Litchfield 46, Anselmo-Merna 44
Aquinas 48, Raymond Central 0
Arapahoe 72, Axtell 66
Arlington 41, West Point-Beemer 0
Arthur County 69, Potter-Dix 0
Battle Creek 20, Yutan 14
Beatrice 47, Ralston 21
Bellevue East 39, Omaha Bryan 6
Bellevue West 35, Papillion-LaVista South 14
Bertrand 48, Amherst 34
Bishop Neumann 14, Norfolk Catholic 7
Blair 40, Bennington 19
Blue Hill 54, Meridian 6
Boone Central/Newman Grove 27, Pierce 21
Boys Town 20, Syracuse 14
Bridgeport 20, Southern Valley 0
Bruning-Davenport/Shickley 72, Osceola 42
Burwell 62, Elgin Public/Pope John 0
Cedar Bluffs 34, Weeping Water 14
Centennial 38, Central City 22
Chase County 7, Cozad 6
Clarkson/Leigh 58, Pender 50
Cody-Kilgore 80, Banner County 19
Columbus Lakeview 30, Milford-Dorchester 14
Columbus Scotus 37, Wayne 26
Crawford 44, Edgemont, S.D. 0
Crete 34, Seward 31, OT
Crofton 28, Wisner-Pilger 6
Cross County 35, Lutheran High Northeast 13
CWC-Ewing 58, Niobrara/Verdigre 0
Douglas County West 13, Auburn 6
Elkhorn 21, Plattsmouth 3
Elkhorn Mount Michael 18, South Sioux City 0
Elkhorn South 34, York 3
Elm Creek 36, Kenesaw 13
Fairbury 47, David City 3
Falls City 35, Southern 12
Falls City Sacred Heart 34, Nebraska City Lourdes 30
Fillmore Central 28, Johnson County Central 14
Fort Calhoun 34, Conestoga 7
Friend 66, Pawnee City 18
Fullerton 28, Central Valley 6
Garden County 42, Morrill 6
Giltner 56, Exeter/Milligan 22
Gothenburg 17, Holdrege 14
Grand Island Northwest 34, Gering 0
Gretna 21, Norris 18
Guardian Angels 28, Nebraska Christian 14
Hartington Cedar Catholic 27, Bancroft-Roasalie/Lyons-Decatur 8
Hartington-Newcastle 66, Homer 20
Hastings St. Cecilia 33, Freeman 6
Hay Springs 60, Sioux County 34
Hershey 13, Gibbon 6
High Plains Community 52, Heartland 28
Hitchcock County 58, Stapleton 30
Howells/Dodge 18, East Butler 6
Humphrey St. Francis 44, Osmond 6
Johnson-Brock 42, Thayer Central 0
Kearney 26, Grand Island 14
Kearney Catholic 53, Adams Central 21
Lawrence-Nelson 46, Sterling 14
Lincoln East 21, Norfolk 17
Lincoln Lutheran 40, Humboldt/Table Rock-Steinauer 6
Lincoln Southeast 48, Lincoln Northeast 21
Lincoln Southwest 16, Papillion-LaVista 7
Logan View 28, Palmyra 6
McCook 23, Aurora 13
McCool Junction 66, Diller-Odell 12
Mead 63, Scribner-Snyder 0
Medicine Valley 68, Wallace 14
Millard West 56, Millard South 6
Mitchell 34, Bayard 14
Mullen 78, Brady 18
North Bend Central 19, Louisville 7
North Central 42, Boyd County 22
North Platte 42, Fremont 7
North Platte St. Patrick's 17, Arcadia-Loup City 14
O'Neill 45, Grand Island Central Catholic 0
Oakland-Craig 34, Malcolm 3
Ogallala 33, Minden 8
Omaha Burke 38, Omaha Central 0
Omaha Concordia 28, Lincoln Christian 26
Omaha Creighton Prep 38, Omaha Westside 3
Omaha Nation 20, Omaha Christian Academy 8
Omaha Northwest 22, Lincoln High 21
Omaha Roncalli 22, Nebraska City 21, OT
Omaha Skutt Catholic 49, Omaha Gross Catholic 14
Omaha South 38, Omaha Benson 6
Ord 54, Broken Bow 7
Overton 51, Franklin 0
Palmer 44, Humphrey/Lindsay Holy Family 26
Paxton 51, Maxwell 21
Perkins County 54, Cambridge 42
Platteview 39, Schuyler 0
Randolph 48, Laurel-Concord/Coleridge 0
Scottsbluff 21, Hastings 13
Sedgwick County, Colo. 58, Creek Valley 0
Shelby/Rising City 34, Twin River 6
Sidney 49, Lexington 7
South Loup 35, Hemingford 30
South Platte 60, Minatare 20
St. Mary's 50, Allen 18
St. Paul 34, Wood River 12
Stanton 41, Elmwood-Murdock 7
Stuart 32, Wausa 8
Sumner-Eddyville-Miller 37, Eustis-Farnam 30
Sutherland 48, Southwest 26
Sutton 40, Doniphan-Trumbull 34
Tekamah-Herman 33, Omaha Brownell-Talbot 27, OT
Tri County 28, Superior 12
Twin Loup 42, Sandhills/Thedford 23
Valentine 19, Gordon/Rushville 0
Wahoo 43, Ashland-Greenwood 8
Wakefield 91, Winnebago 42
Waverly 17, Columbus 14
West Holt 58, Plainview 34
Wilber-Clatonia 59, Sandy Creek 0
Wynot 36, Bloomfield 22

 

Girls Golf Results 8/23 and 8/25

Girls Golf scramble Results from Tuesday Aug 23

Valentine team 1 won the scramble with a 44 with Westholt one stroke behind for 2nd place 45

team 1  Sherridan Bancroft, Lauren Furgunson, Abbie Sandoz 44
team 2 Whitney Barnes, Abbie Clark, Ramsey Ravenscroft  51



Ainsworth Invite Results for Thursday Aug 25th

Valentine 3rd place team finish out of 7 teams
Sherridan Bancroft medaled 5th

   

Youth Tackle and Flag Football Schedules

3rd & 4th Grade Flag Football Schedule

Practices Tuesday & Thursday

6:30-7:30pm

Practices will be at the Valentine High School Practice Field

Games will be every Sunday starting the 11th at 1pm on the Valentine Football Field

August 30th

September 1st

September 6th

September 8th

September 13th

September 15th

September 20th

September 22nd

September 27th

September 29th

 

5th & 6th Grade Tackle Football Schedule

Practices Tuesday & Thursday

6:30-8:00pm

Practices will be at the Valentine High School Practice Field

August 30th

August 31st (Wednesday)

September 1st

September 6th

September 8th

September 13th

September 15th

September 20th

September 22nd

September 27th

September 29th

October 4th

October 6th

 

Youth Volleyball Schedule

3rd & 4th Grade -------------------- 5th and 6th Grade

Mondays 6:30-7:30 pm                     Mondays 6:30-7:45

At the Middle School                           At the City Gym

August 29                                                 August 29th

September 12                                            September 7th (Wednesday)

September 19                                            September 12th

September 26                                            September 19th

September 3rd                                           September 26th

September 10                                              October 3rd

 

3rd & 4th Grade

Thursdays 6:30-7:30pm

At the City Gym

September 1st

September 8th

September 15th

September 22nd

September 29th

September 26th

 

*Parents - be sure to pay attention to location of practices and games. AAU cards need to be renewed starting September 1st.

   

Page 1 of 47